Що варто знати про ядерну загрозу


Що таке ядерна зброя?

Атомна, або ядерна, зброя — це загальна назва зброї, яка отримує енергію з реакцій поділу атомного ядра або поєднання реакцій поділу та синтезу (термоядерна або воднева зброя). У термоядерній зброї спочатку починається реакція поділу урану чи плутонію, а від атомного вибуху починається реакція синтезу ізотопів водню. Це виділяє величезну кількість енергії. Термоядерні боєприпаси набагато потужніші за ядерні.

Чому ядерна зброя така небезпечна?

Річ у тім, що ядерна зброя має одразу кілька чинників, які можуть спричинити смерть та великі руйнування. І, як не дивно, основною проблемою є не радіація.

Під час ядерного вибуху в його епіцентрі утворюється вогняна куля, яка починає поширюватися навколо. Її розміри залежать від потужності та висоти, на якій розірвалася бомба. Діаметр вогняної кулі може становити кілька сотень метрів або кілька кілометрів. Якщо не перебувати в укритті, то вижити в радіусі цієї кулі неможливо.

Після цього вибух утворить надто потужне світлове випромінювання та теплову хвилю, яка може спричинити осліплення, серйозні опіки та пожежі на ще більшій території, ніж вогняна куля.

За кількадесят секунд вибух утворить ударну хвилю, яка й зумовлює найбільшу кількість руйнувань та ушкоджень. Ураження будуть і від самої хвилі, і від уламків зруйнованих споруд. А вже опісля вибуху підніметься ядерний гриб. Тоді на землю почне випадати радіоактивний осад, який заразить місцевість.

Як вберегтися від радіації?

Зазвичай під час ядерного вибуху лише приблизно 20% енергії бомби припадає на радіаційне зараження місцевості та проникну радіацію. Проникна радіація руйнує молекули тканин людини і спричиняє променеву хворобу, а у важких випадках — смерть.

Від неї можуть захистити підвали багатоповерхових кам'яних та залізобетонних будівель, погреби із заглибленням від двох метрів.

Радіус ураження проникною радіацією за вибухів у повітрі менша, оскільки її сильно поглинає атмосфера. Радіація вражає людей лише на відстані 2-3 км від місця вибуху, незалежно від потужності заряду. Однак ядерний боєприпас може бути сконструйований таким чином, щоб збільшити частку проникної радіації (нейтронна зброя).

Захищають від радіації матеріали, що послаблюють гамма-випромінювання і потік нейтронів. Це елементи з високою атомною масою (залізо, свинець). При цьому вони погано захистять від нейтронного випромінювання: нейтрони відносно легко проходять крізь них і надовго створюють радіоактивний захист (наприклад, броню танка).

Гамма-випромінювання слабшає наполовину за проходження шару свинцю завтовшки 2 см, сталі — 3 см, бетону — 10 см, ґрунту — 14 см, води — 22 см, деревини – 31 см.

Нейтронне випромінювання добре поглинається матеріалами, що містять легкі елементи (водень, літій, бор). Шари половинного ослаблення нейтронного потоку: вода, пластмаса — 3–6 см, бетон — 9-12 см, ґрунт — 14 см, сталь — 5-12 см, свинець — 9-20 см, дерево — 10-15 см.

Однак потужне випромінювання тимчасове. Навіть через 24 години після вибуху доза опромінення на вулиці буде у 10 разів нижчою через розпад деяких ізотопів. Саме тому важливо залишатися в укритті.

Що відомо про реальне застосування ядерної зброї?

По ворогові ядерну зброю застосовували лише двічі. США скинули бомби на японські міста Хіросіма та Нагасакі. Потужність вибуху була від 21 та 18 кілотонн тротилу. Тоді миттєво загинули 80 тис. людей. А до кінця 1945 року загальна кількість померлих становила від 90 до 166 тис. у Хіросімі та від 60 до 80 тис. у Нагасакі.

Більша частина міст згоріла через вторинні пожежі. Ті, хто устиг сховатися у бомбосховищі, майже не постраждали, навіть ті, хто був в епіцентрі вибуху.

У 1954 році СРСР на Тоцькому полігоні підірвав під час навчань бомбу потужністю 38 кілотонн на висоті 350 м. На землі були польові укріплення та будівлі, техніка, людей імітували домашні тварини.

При цьому дзоти та бліндажі обгоріли зовні, але всередині залишилися неушкодженими. Вантажні машини на відстані до 800 м від епіцентру згоріли, а вже на 1800 м були пошкоджені, але залишилися цілими. Тварини у радіусі 500 м загинули, але на відстані 2 км вибух на них не вплинув.

Що таке тактична і стратегічна ядерна зброя?

Коли йдеться про ядерний боєзапас країни, рахують переважно лише боєзаряди стратегічних носіїв, дані про які також неповні. Це боєзаряди для ядерних ракет, стратегічних підводних ракетоносців та авіації. У росії, за даними 2022 року, приблизно 6 тис. таких боєголовок. Одна з них — ракета «Тополь» — має потужність майже 800 кілотонн тротилу.

У росії є ще так звана тактична ядерна зброя. Найменший ядерний боєприпас має потужність в 1 кілотонну, потужність найбільших з них може сягати 100 кілотонн. Їх росіяни можуть ставити на ракети, якими вже обстрілюють Україну, наприклад, «Іскандер» чи «Калібр».

Сьогодні путін заявляє про готовність застосувати ядерну зброю під час війни в Україні. Експерти вважають, що він має на увазі саме тактичну зброю.

Що робити в разі ядерної атаки?
  • Потрібно діяти максимально швидко. Навіть секунда може вас врятувати.
  • Заздалегідь подбайте про укриття, тривожну валізку, запас води і харчів. Можна скористатися чатботом «Готовий до всього», щоб розробити план дій.
  • Ідеальне укриття — підвал із залізобетонним перекриттям із двома виходами. Складіть там запас води та їжі на тиждень. Загалом бажано перебувати під землею, але в будь-якому разі варто триматися подалі від стін та не пропускати зовнішнє повітря (заклеїти отвори скотчем). Основна частина радіації поширюється разом із пилом.
  • Якщо вибух застав вас на вулиці, у жодному разі не дивіться в його бік. Якщо помітите спалах, негайно падайте на землю обличчям униз. Спробуйте знайти хоча б мінімальне укриття. Прикрийте голову капюшоном чи верхнім одягом. Захистіть рот і ніс шарфом чи хустиною. Остерігайтесь уламків та спробуйте дістатися найближчого бомбосховища.
  • Залишайтесь в укритті щонайменше 24 години або до офіційного повідомлення.
  • Захищайте очі та органи дихання за допомогою масок, респіраторів та окулярів. Уникайте потрапляння радіоактивного пилу на шкіру та усередину тіла. За можливості зніміть одяг та вимийте всі відкриті частини тіла. Споживайте лише герметично запаковану воду та їжу.
  • Розраховуйте на себе. Жодна країна не готова до ядерних ударів, тому очікувати допомоги, можливо, доведеться довго.

28-09-2022
Повернутися назад


Архів: 1992-2010 | 2010-2012 | 2013 | 2014 | 2015| 2016| 2017| 2018| 2019| 2020| 2021| 2022|


ІНФОБЛОК
ТЦК-ІНФОРМ Телевізійний Центр Ковель ТЦК 1992-2010 Буріння свердловин на воду Мережа ВІКОНДА Игрушки, Хозяйственные товары, Посуда, Канцтовары Перетяжка «СантехБУД» FoxArt. Натяжні стелі Ковель. AvtoROMA - обслуговування вантажних автомобілів Натяжні стелі Магазин «БудМаркет» Кондиціонери, вентиляція, опалення Ринви та комплектуючі Магазин Грунт на вимостку Доставка зоотоварів Магазин «МастерПол» Віндор «БудХауз - будматеріали» Послуги спецтехніки Зоомагазин “ZOOCITY “ БУДМАТЕРІАЛ ПРОДАЖ ДОСТАВКА Шліфування, циклювання підлоги, паркету Натяжна стеля Ковані вироби ВІКОНДА каталог меблів LOFT Служба за контрактом
Погода

counter