Чи зможуть українці купувати житло за ціною оренди

   Кабінет міністрів дозволив Державній іпотечній установі (ДІУ) давати квартири в лізинг. Поки мова йде тільки про внесення змін до статуту. Але якщо профільне міністерство і уряд прийме розроблену методику, то вже в цьому році деякі українці зможуть скористатися пільговими "кредитами". Головні відмінності від іпотеки – не потрібно платити перший внесок, немає застави і в будь-який момент можна повернути виплачені кошти. Більш того, чиновники розраховують, що щомісячна виплата буде навіть менше, ніж вартість оренди квартири. Сайт "Сегодня" з'ясував, хто і коли в Україні зможе скористатися новою держпрограмою.

Що таке лізинг і чим він відрізняється від іпотеки

Згідно з офіційними даними, в Україні більше 400 тисяч сімей знімають житло. Реальні ж цифри, впевнений ріелтор Максим Бабуряк, можуть бути в кілька разів вище. Багато українців живуть невідповідно до своєї прописки, оформляють договір оренди і не реєструють його. Порахувати таких орендарів офіційна статистика не може, пояснює експерт.
Назбирати на купівлю квадратних метрів із середньою зарплатою вкрай складно. А іпотека в Україні одна з найдорожчих в Європі - близько 20% річних. Днями Кабінет міністрів дозволив Державній іпотечній установі давати квартири в лізинг.

За формою, лізинг - це та ж оренда, пояснює юрист Олександр Плахотник, ось тільки орендна плата йде не в кишеню власнику, а погашає вартість житла. Лізинг ДІУ планує видавати на термін до 20 років. За цей час можна повністю розрахуватися за житло і отримати на нього право власності.

"Лізингу не передбачає застави. Фактично, ви живете в квартирі, яка належить не вам. Якщо це лізинг з приватною компанією, то тут можуть бути ризики. Наприклад, ця компанія може взяти на квартиру, за яку ви платити, кредит. Але якщо це буде державний лізинг, ризики мінімізовані", - впевнений Олександр Плахотник.

"Лизинг не предполагает залога. Фактически, вы живете в квартире, которая принадлежит не вам. Если это лизинг с частной компанией, то тут могут быть риски. Например, эта компания может взять на квартиру, за которую вы платить, кредит. Но если это будет государственный лизинг, риски минимизированы", – уверен Александр Плахотник.

Як розповіли сайту "Сегодня" в Державній іпотечній установі, річна ставка (т.зв. "лізингова винагорода") складе 15,3%. При цьому платити перший внесок не потрібно. Для порівняння, середня українська ставка по іпотечних кредитах - більше 20% річних, при цьому перший внесок буде коливатися від 30 до 50% від вартості квартири. Державний "Ощадбанк" пропонує своїм клієнтам іпотеку під 23% річних з терміном погашення до 15 років. Лізинг же можна буде оформити на 20 років і без першого платежу.

Квартири для програми планують закуповувати за допомогою системи ProZorro безпосередньо у забудовників. Скільки щомісяця доведеться платити учасникам програми, на даний момент невідомо. В першу чергу це залежить від вартості квартири і терміну угоди, проте в ДІУ сподіватися, що платити по лізингу доведеться навіть менше, ніж за оренду такої ж квартири. До слова, в столиці вартість оренди однокімнатної квартири може коливатися в межах 5-7 тисяч гривень в сегменті "бюджетного житла" ("хрущовка" недалеко від станції метро).

Хто і коли зможе скористатись програмою

Пілотний проект планують запустити в Києві вже в цьому році. Але скористатися ним зможуть тільки учасники бойових дій. Списки учасників програми складе профільне міністерство, а квартири куплять у забудовників за допомогою системи ProZorro на відкритих торгах. ДІУ відразу викупить квартир і осади в них бійців.

Наступний крок, якщо уряд затвердить методику, - квартири для бюджетників. В першу чергу це правоохоронці і військові. Після них - решта пільгових категорій. Відзначимо, згідно зі ст. 47 Конституції України, безкоштовно житло покладається громадянам, які потребують соціального захисту. На ділі під цю категорію підпадають тисячі осіб - сироти, інваліди, багатодітні і т.д. Однак квартири отримують лише одиниці.

"У наступному році ми сподіваємося, що вдасться запустити програму для інших. Але, звичайно, в першу чергу це черговики. Згідно "мінргеонівським" правилам це громадяни, які потребують поліпшення житлових умов", - розповіли в прес-службі ДІУ.

Чиновники припускають: скористатися державним лізингом зможуть і українці, які не підпадають ні під одну з пільгових категорій. Однак черга до них дійде тільки в тому випадку, якщо ринок цінних паперів буде стабільно розвиватися (ДІУ не отримує бюджетного фінансування, а залучає гроші з ринку).

"Поки це проект. Зараз прийняли зміни в наш статут. Нам дали право крім рефінансування іпотечних кредитів займатися і лізингом. Ми розробили проект програми забезпечення житлом на умовах фінансово лізингу. Цей проект проходить узгодження в Кабміні і профільних міністерствах. Наступний етап - прийняття Кабміном постанови, яка визначить сам порядок забезпечення житла. Після цього можна говорити конкретно", - пояснили в Державній іпотечній установі.

До слова, в розвинених країнах, де ризики для банків менше, а рівень інфляції може коливатися в межах одного відсотка на рік, іпотеку можна взяти під 3-5% річних. Так, в США можна отримати кредит на житло (так званий mortgage) з фіксованою ставкою 3,72% річних на 30 років. Наприклад, з клієнта, який взяв кредит на 200 тисяч доларів, банк через 15 років отримає 252 тисячі доларів. В Україні ж, пояснюють експерти, в умовах девальваційних ризиків і двозначної інфляції говорити про "дешеві" кредити поки що не доводиться.

04-09-2017
Повернутися назад

Архів новин: 1992-2010 | 2010-2012 | 2013 | 2014 | 2015| 2016| 2017| 2018| 2019|


counter
ІНФОБЛОК
ТЦК-ІНФОРМ Телевізійний Центр Ковель ТЦК 1992-2010 БУДМАТЕРІАЛ ПРОДАЖ ДОСТАВКА Заточка Електромонтажні роботи Послуги навантажувачем Manitou Блоки Ковані «Інтернет магазин рибалки» Автозапчастини для іномарок з Польщі Продаж профнастилу, металочерепиці Купити кондиціонер у Ковелі Купити кондиціонер у Ковелі ПРОДАЖ! Бетон Щебінь Пісок Блоки Монтаж систем каналізації, водопостачання Послуги спецтехніки Автономера Топінаріум

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:


.