«ТЦК» 

Чим корисне сало

   Сало - улюблений продукт українського народу. Його історія бере початок в далекі часи... Цей продукт був частим гостем на столах бідняків, які поступово навчилися готувати його всілякими способами: копчення, засолювання, маринування, жарення і багато іншого. Поступово сало перестало бути "бідняцькою їжею" , деякі навіть стали вважати його дуже смачним ласощами. Варто тільки згадати оду, яку заспівав на честь сала ректор Київського державного інституту культури М.М. Поплавський: "Сало їм , на салі сплю , бо я так його люблю, Якби ще й салом укривався , то як сир у маслі б я купався...". Правда принадність?
   Чи так вже воно корисне? Лікарі не втомлюються сперечатися на цей рахунок. Одні вважають, що в ньому багато холестерину, а інші відзначають, що при помірному вживанні цього продукту організм отримує тільки користь.
1. калорійність
У улюбленому нами свинячому салі міститься 770 ккал на сто грам. Для тих, хто береже фігуру, і регулярно встає на ваги, ці цифри здадуться жахливими, але не поспішайте відмовлятися від ласощів. Справа в тому, що навіть маленький шматочок сала здатний наситити організм на досить довгий час. Дієтологи радять вживати сало в дуже невеликих кількостях ( 20 г на день ), щоб надовго втамувати голод.
2. вітаміни
Вітаміни А, D, Е, та ще й каротин - все це сало містить в чималих кількостях, що характеризує його як біологічно активна речовина. Якщо ввести в звичку його регулярне вживання, то скоро ваш організм здивує вас позитивним життєвим тонусом і хорошим імунітетом.
3. жирні кислоти
Сало забезпечує наш мозок, печінку і наднирники безцінною арахідонової кислотою, яка робить позитивний вплив на гормональний фон організму, мембрани клітин. У салі є й такі незамінні жирні кислоти, як лінолева, пальмітинова і олеїнова. Вони ведуть "холестеринові війни" і чистять наші судини.
4. протипоказання
Не рекомендується вживати сало людям страждаючим захворюваннями підшлункової залози, а також тим, у кого порушена вироблення жовчі, тому що організм не зможе правильно переробити жир. Всім іншим сало показано до вживання.
5. токсичність
Величезний плюс сала в тому, що воно просто не здатне накопичувати радіонукліди. Тим не менш, до купівлі цього продукту слід підійти з усією відповідальністю. Купивши сало в неперевірених місцях, ви ризикуєте заразитися небезпечною хворобою, яка вражає печінку і нирки - трихінельоз. Так що будьте уважні і купуйте його не на ринку, а в магазині.
6 . Лікувальні властивості
У народній медицині сало застосовують для лікування хворих суглобів. Якщо ви забилися на дачі або десь за містом, а знеболюючого немає, вас виручить шматочок солоного сала у вигляді компресу. Витягнути гній з запального зуба допоможе кашка з сала з часником. А ще, частіше ласувати народним продуктом можна порадити тим, хто працює на шкідливому виробництві, адже воно відмінно виводить токсини.

Джерело: http://womanway.com.ua

12-10-2013
Повернутися назад



Архів: 1992-2010| 2010-2012| 2013| 2014| 2015| 2016| 2017| 2018| 2019| 20| 21| 22| 23|
ІНФОБЛОК
ТЦК-ІНФОРМ Телевізійний Центр Ковель ТЦК 1992-2010 Хімчистка Пам'ятники Ковель Автономера Штори «Ламіновані підлоги», «Тепла підлога» Корм та інші товари для тварин Bitrud - Робота за кордоном вікна двері Гаражні ворота у Ковелі Гаражні ворота Послуги екскаватором САТ, KOMATSU Бетон всіх марок з доставкою Компанія «Ваша безпека» Оренда спецтехніки  ремонт котлів та колонок VIKNAROFF Ортопедичні матраци Перетяжка меблів Буріння свердловин на воду ЗООмагазин ВІКОНДА Склопласт «СантехБУД» FoxArt. Натяжні стелі Ковель. AvtoROMA - обслуговування вантажних автомобілів Натяжні стелі Магазин «БудМаркет» Натяжні потолки. Ковель Кондиціонери, вентиляція, опалення Ринви та комплектуючі Грунт на вимостку Віндор «БудХауз - будматеріали» Служба за контрактом
counter