top
Новини
Ковель
Корисне
Бізнес
Інформація
Карта
Колискові
Галерея
 

Історія соняшникової олії

Від садової квітки до цінної культури

  Історія сонячної квітки своїми коренями заглиблюється аж у третє тисячоліття до нашої ери. Згідно результатів дослідження вже в ті часи, ще задовго до того, як рослини почали одомашнювати північноамериканські індіанці культивували соняшник, вживали його насіння, робили з пелюсток квіток фарбники та навіть ліки. Племена інків вважали соняшник священною квіткою, з якою було пов'язано безліч ритуалів.


 

 

До Європи квітка сонця потрапила у 1510 році, куди його з Америки доставили іспанці. Великі жовтогарячі квіти дуже сподобалися європейцям, проте використовували її зовсім не в якості харчового продукту, а здебільшого для прикрашання клумб та прибудинкових територій. Вже набагато пізніше селекціонерам вдалося отримати із диких видів соняшника крупноплідні сорти культури.

 

Минуло майже 200 років і англійці в 1716 році зареєстрували перший в світі патент на виготовлення соняшникової олії. У промислових масштабах культуру почали вирощувати лище через півстоліття у 1769.

 

В наші краї соняшник потрапив з Нідерландів у 18 столітті. Проте, знахідки археологів на територіях колишнього радянського союзу, а саме насінини соняшників датуються більш раннім періодом, а саме 7-5 сторіччями до нашої ери. Біль того, науковці знаходили старовинні ємності від продуктових запасів, на Цілком вірогідно, що наші предки були досить близько знайомі із соняшником, і навіть вирощували його як культуру, але з невідомих причин припинили це робити. Так чи інакше, широке розповсюдження на Русі соняшник зазнав вже в часи Петра Великого. Спочатку, як і в Європі рослину висаджували в якості квітки, а лускання соняшникового насіння було улюбленим заняттям селян та купців.

Лише в 1829 році селянин Дмитро Семенович Бокарев придумав як отримати із насіння соняшника олію, а вже за чотири році на його батьківщині, у селі Олексіївка Бєлгородської області було збудовано перший маслобійний завод.

 

Православна церква дозволила вживати соняшникову олію повсякчас, у тому числі під час Великого посту, та навіть визнала її корисною для людства і стала широко пропагувати її використання. Вже в середині сторіччя під соняшник було відведено чи не більшу половину всіх сільськогосподарських земель. Рослинну олію почали називати пісною, і ця назва закріпилася у мові. До речі, олію соняшника щедро додавали до гречаної каші, і саме звідси пішло прислів'я “Кашу маслом не зіпсуєш”, нею приправляли більшість страв і заправляли вівсяний кисіль. В 70-х роках позаминулого сторіччя олію стали продавати в Європу, а через 100 років соняшник повернувся на свою батьківщину - у Північну Америку, де вже забули давнішні традиції корінного населення, проте тепер, вже не в якості квітки, а в якості ароматної олії.

Популярна та корисна

На початку 20-го сторіччя на території Русі соняшникову олію вважали національним продуктом, а під культуру відводили більше мільйона гектарів сільськогосподарських угідь.

Причиною популярності соняшника є не лише досить низька ціна виробництва олії, але й її багатий вітамінний склад, до якого входять вітаміни груп А, D, Е, а також цінні біологічно активні речовини. Урожайність культурі залежить від якості посівного матеріалу. https://bizontech.ua/ пропонує оригінальне насіння від відомих виробників. Завдяки сучасним технологіям селекціонерам вдалося створити безліч нових гібридних сортів соняшника, придатних до вирощування у будь яких кліматичних умовах, та стійких до фіто хвороб.

Сьогодні Україна є одним з лідерів по виробництву соняшникової олії і щорічно виготовляє близько 6 т продукту для експорту та внутрішніх потреб.


-

28-01-2020
Повернутися назадАрхів новин: 1992-2010 | 2010-2012 | 2013 | 2014 | 2015| 2016| 2017| 2018| 2019| 
 
 
ТЦК-ІНФОРМ
 
Телевізійний Центр Ковель
 
ТЦК 1992-2010

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:


Дитяча ігрова кімната.
Розклад руху автобусів
top
© 2009 — 2020 | ТЦК
Телевізійний Центр Ковель
Адреса: м.Ковель, вул. Незалежності, 73
Тел.(03352) 3-28-91
Електронна адреса: tck@kovel.tv
При використанні матеріалу гіперпосилання на сайт Ковель обов'язкове!
top