«ТЦК» 

Чи правомірно було звільняти працівника, якого було призвано на військові збори за мобілізацію

  
      Чи правомірно було звільняти працівника, якого було призвано на військові збори за мобілізацію? Які існують способи поновлення такого працівника на роботі?

       Відповідно до припису пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю підставою для припинення трудового договору є призов або вступ на військову службу або альтернативну (невійськову) службу      .
       Для звільнення працівник повинен подати власникові або уповноваженому ним органові повістку військкомату або інший документ, що підтверджує призов або прийняття на військову службу. 
       Вид виплат та дій роботодавця, що необхідно проводити працівникам, мобілізованим до лав Збройних Сил України, залежить від змісту та приписів мобілізаційних документів, які вони отримують з військкоматів.              .
       Працівники, які є військовозобов’язаними, можуть бути призвані як на навчальні збори призначеного складу, так і на військову службу та зараховані до штатів військових підрозділів, до яких вони прибувають. Відповідь на те, куди та на який термін призвано працівника, повинні містити надані йому військкоматом повістка, мобілізаційне розпорядження тощо.     .
       У разі призову на збори в повістці повинно бути вказано термін, на скільки днів призивають працівника, після закінчення зазначеного терміну працівник повертається до роботи, а тому за ним зберігається робота (посада). Про причини відсутності працівника, термін його відсутності та збереження середнього заробітку видається наказ.                .
       В даному випадку працівника не звільняють з роботи, трудову книжку йому не видають, та починаючи з 01.04.2014 року, враховуючи зміни в законодавстві, а саме: статтю 119 КЗпП , треба видати наказ приблизно такого змісту: «Керуючись частиною четвертою ст. 119 КЗпП, яка набрала чинності 01.04.2014, посада працівника або робота, яка виконувалась працівником ПІБ працівника, який з 19.03.2014 проходить військову службу за призовом під час мобілізації, встановити з 01.04.2014 щомісячну виплату середнього заробітку на весь час проходження такої служби, але не більше одного року.»

       Для підтвердження знаходження працівника у військовій частині, раджу зробити запит про перебування працівника у збройних силах. Звичайною формою надання інформації є довідка.
       Одночасно з тим, в період з 17.03.2014 року по 01.04.2014 року існувала практика коли військовозобов’язаним вручали повістки, у яких зазвичай працівника викликають до військового комісаріату без зазначення причин із вказівкою лише, на який час і на яку дату з’явитися. Це може бути як уточнення даних військового обліку, так і призов на навчальні збори.                  .
       За такою повісткою звільнення працівника за п.3 ст.36 КЗпП не правомірне, особливо тоді, коли працівник заяву не подавав та трудова книжка йому не видана. Роботодавець має право виправити свою помилку та скасувати неправомірний наказ. За можливістю зв’язатися з працівником і з’ясувати питання, що він залишається працівником і його чекають на роботі після демобілізації. 
       Найбільш складне питання коли в період з 17.03.2014 року по 01.04.2014 року працівника було звільнено за п.3 ст.36 КЗпП за повісткою військкомату у зв’язку з призовом на військову службу. Таке звільнення до внесення змін до Законів було правомірним. Проте, починаючи з 01.04.2014 року позбавляє такого працівника права на одержання гарантій, передбачених статтею 119 КЗпП із змінами, внесеними згідно із Законами № 6/95-ВР від 19.01.95, № 263/95-ВР від 05.07.95, № 1014-V від 11.05.2007, № 1169-VII від 27.03.2014 та за таким призивом на військову службу працівнику не гарантоване право на працевлаштування у тримісячний строк на те ж підприємство, в установу чи організацію на посаду, не нижчу за ту, яку він займав до призову на військову службу, таке право закріплене частиною 3 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" лише за військовослужбовцями строкової служби. А в даному випадку має місце військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.               .
       На нашу думку, поновити працівника на роботі, який нині проходить саме таку військову службу правомірно. 
       Для цього у військовій частині взяти довідку, ПІБ з (дата) призваний по мобілізації військкоматом (назва) і з (дата) до цього часу проходить військову службу за призовом під час мобілізації. З урахуванням нових норм законодавства – цього достатньо, щоб поновити працівника на роботі з дати призову по мобілізації, а з дати набрання чинності закону (01.04.2014) встановити виплату середнього заробітку             .
       В даному випадку дії роботодавця неможна вважати такими, що тягнуть за собою персональну відповідальність. Відповідно до частини 2 статті 58 Конституції України: « Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення» {Офіційне тлумачення статті 58 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 1-зп від 13.05.97, № 6-рп/2000 від 19.04.2000}.
 
Начальник відділу з питань
додержання законодавства про працю

28-08-2014
Повернутися назад



Архів: 1992-2010| 2010-2012| 2013| 2014| 2015| 2016| 2017| 2018| 2019| 20| 21| 22| 23|
ІНФОБЛОК
ТЦК-ІНФОРМ Телевізійний Центр Ковель ТЦК 1992-2010 Пам'ятники Ковель Автономера Штори «Ламіновані підлоги», «Тепла підлога» Корм та інші товари для тварин Bitrud - Робота за кордоном вікна двері Гаражні ворота у Ковелі Гаражні ворота Послуги екскаватором САТ, KOMATSU Бетон всіх марок з доставкою Компанія «Ваша безпека» Оренда спецтехніки  ремонт котлів та колонок VIKNAROFF Ортопедичні матраци Перетяжка меблів Буріння свердловин на воду ЗООмагазин ВІКОНДА Склопласт «СантехБУД» FoxArt. Натяжні стелі Ковель. AvtoROMA - обслуговування вантажних автомобілів Натяжні стелі Магазин «БудМаркет» Натяжні потолки. Ковель Кондиціонери, вентиляція, опалення Ринви та комплектуючі Грунт на вимостку Віндор «БудХауз - будматеріали» Служба за контрактом
counter